Haber

Atakum Belediyesi ve Samsun Rotary Kulübü Cumhuriyetin 100. Yılını Simgeleyen Anıt Projesini Hayata Geçiriyor

Cumhuriyetin asırlık tarihini simgeleyen ‘100. Yıl Anıtı’ Atakum Belediyesi ve Samsun Rotary Kulübü işbirliğiyle hayata kazandırılıyor. Atakum Kent Meydanı’na yapılacak anıt projede; 100 sütunda Kurtuluş Savaşı’ndan günümüze Cumhuriyetin 100 yılı anlatılacak.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlamalarında Samsun’da bir ilke imza atan Atakum Belediyesi, bir asırlık tarihi ölümsüzleştirecek ‘100’üncü Yıl Anıtı’ projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında; Atakum Kent Meydanı’na Cumhuriyetin 100 yılını temsil eden 100 sütun dikilecek. Sütunların ön yüzlerinde Kurtuluş Savaşı’ndan Cumhuriyet’e kadar olan gelişmeleri anlatan görseller, arka yüzlerinde ise rölyef süslemeler yer alacak.

ATAKUM’A EŞSİZ ANIT

Yapılan her çalışmada; Sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliğini sürdüren Atakum Belediyesi, bu projede de aynı şekilde ilerlemeye devam ediyor. Kent sakinlerinin sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılayacak projede Cumhuriyetin 100 yılı bir bütün olarak anlatılacak. Projede; Yeşil alanların yanı sıra; Dinlenme ve oturma alanları, yürüyüş alanı ve havuz bulunmaktadır. Bölge halkının talep ve ihtiyaçları dikkate alınarak hayata geçirilen projede yer altı otoparkı daha aktif kullanılarak trafik ve ulaşım açısından kolaylık sağlanacak.

Atakum Kent Meydanı’ndaki etkinlik ve konser alanlarının korunduğu projeyle kentte yeni bir yaşam alanı yaratılıyor. Atakum’un turizm çeşitliliğine katkı sağlaması hedeflenen ‘100. Yıl Anıtı’ ile kentin cazibe merkezi olma beklentisi daha da artacak. Pek çok ilki hayata geçirecek projeye Cumhuriyet, Samsun ve Atakum severlerin katkıları bekleniyor.

SADECE TÜRKİYE’DE

Cumhuriyetin 100 yılının 100 farklı şekilde anlatılacağı ‘100. Yıl Anıtı’ bu anlamda Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Milli mücadelenin başlangıcından günümüze kadar geçen süreçlerin farklı görseller ve kabartmalarla anlatılacağı özgün eser, kısa sürede tamamlanarak bölge halkının beğenisine sunulacak.

Kaynak: ANKA / Kültür ve Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu