Haber

Cezayir, Libya’ya insani yardım gönderdi

Cezayirli yetkililer, ülkenin doğusundaki bölge ve şehirleri vuran selin etkileriyle mücadele kapsamında Libya’ya insani yardım ulaştırmak üzere 8 büyük askeri uçaktan oluşan hava köprüsünün faaliyete geçirildiğini duyurdu.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Libya Cumhurbaşkanlığı Konseyi Lideri Muhammed el Menfi’nin talebi üzerine, Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un talimatı doğrultusunda Cezayir, acil insani yardım gönderecek.” Libya’da birçok şehri vuran kasırganın etkilediği bölgelere destek ve yardım ulaştırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Bu yardım, Cezayir Hava Kuvvetlerine ait 8 büyük askeri uçaktan oluşan hava köprüsüyle ulaştırılacak gıda ve tıbbi malzeme, giyecek ve çadırdan oluşuyor.” denildi. Söylendi.

Açıklamada, Cezayir’in devlet ve millet olarak Libya halkıyla koşulsuz ve sınırsız dayanışma içinde olduğu vurgulanarak, Cezayir’in bu zor koşulların aşılması için Libya’ya desteğini sürdüreceği kaydedildi.

Libya’da sel felaketi

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derna kentlerinde su baskınlarına neden oldu.

Libya’nın resmi haber ajansı LANA, Derna kentindeki selde ölenlerin sayısının 5 bin 300’e çıktığını ve binlerce kişinin kayıp olduğunu duyurdu.

Libya Kızılayı Sözcüsü Tevfik Şükri de sel nedeniyle yerinden edilen aile sayısının 20 bin olduğunu iddia ettiklerini kaydetti.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle dün ülke genelinde 3 günlük yas ilan ederken, Libya Cumhurbaşkanlığı Konseyi selden zarar gören bölgeler için kardeş ülkelere ve uluslararası kuruluşlara yardım çağrısında bulundu.

Ülkenin doğu bölgelerine düşen yağışın 40 yılı aşkın sürenin en yüksek yağışı olduğu belirtildi.

haber-pazaryolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu