Sağlık

Yaz Tatili Abur cubur Tatiline Dönüşmesin!

Tatil sezonu, çocuklar için en heyecan verici zamanlardan biridir. Okulların kapanmasının ve yazın tadını çıkarmanın tam zamanı. Aileler abur cubur tüketimi ve diş sağlığı gibi konularda bilinçli olmalıdır. İstanbul Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Pedodonti Anabilim Dalı’ndan Öğr.Gör. Görmek. Başak Bölükbaşı açıklama yaptı.

Abur cubur, çocuklar arasında yaygın bir atıştırmalık seçeneğidir, ancak çok fazla tüketim önemli sağlık riskleri taşıyabilir. Abur cubur tüketimini azaltmak için bazı önlemler alınabilir;

  1. bilinçli alışveriş: Market alışverişinizi yaparken abur cubur içeren ürünlere daha sağlıklı alternatifler olan taze meyve, sebze, yoğurt, kuruyemiş ve kuruyemiş gibi besleyici atıştırmalıkları tercih etmeniz çocuğunuzun sağlığını destekleyecektir.
  2. Dengeli beslenme : Çocuğunuza ana öğünlerde sağlıklı ve dengeli besinler sunarak ara öğün ihtiyacını azaltabilirsiniz. Protein, lif ve sağlıklı yağlar içeren öğünler çocuğunuzu tok tutacak ve abur cubur yeme isteğini azaltacaktır.
  3. sınırı çiz : Abur cuburları yasaklamak yerine ölçülü ve ölçülü olarak sunun. Bu, çocuğunuzun daha az atıştırmalık tüketmesine yardımcı olabilir.
  4. Ödül alternatifleri : Çocuğunuzun başarılarını ödüllendirmek istediğinizde, abur cubur yerine daha sağlıklı ödüller düşünün. Örneğin ona sinema bileti alabilir, birlikte spor yapabilir ya da ona bir kitap hediye edebilirsiniz.

Tatilde gerçek diş bakımı nasıl olmalı?

Tatillerde çocukların diş sağlığına özen göstermekte fayda var. Unutmayın, siz tatilin tadını çıkarırken bile, bu kolay adımlarla gerçek diş bakımına ulaşılabilir:

  1. Diş fırçalama alışkanlığını koruyun : Tatilde bile düzenli diş fırçalama alışkanlığını sürdürmek çok değerlidir. Günde en az iki kez fırçalayarak çocuğunuzun dişlerini temiz tutun.
  2. Diş fırçası ve diş macunu seçimi: Çocuğunuzun yaşına ve diş yapısına uygun diş fırçası ve çocuklar için özel formüle edilmiş diş macunu kullanın.
  3. bol su tüketimi : Özellikle yaz döneminde vücudun ihtiyacı olan su tüketiminin artması diş sağlığına da katkı sağlayacaktır. Tatil döneminde artan ara öğün tüketim döneminde dişlerin fırçalanarak temizlenemediği durumlarda su tüketimi ve ağzın su ile çalkalanması diş yüzeylerinin temizliğine katkı sağlar.
  4. Dengeli beslenme: Çocuğunuzun tatil döneminde abur cubur tüketimini sınırlandırarak ve daha sağlıklı besinlere yönlendirerek diş sağlığını destekleyebilirsiniz.
  5. Acil durumlar için harekete geçin: Tatil boyunca diş ağrısı veya acil diş sorunları yaşamamak için seyahate çıkmadan önce bir diş hekimine danışmak ve acil durumlar için iletişim bilgilerinizi yanınızda bulundurmak mantıklı olacaktır.
  6. Diş tedavisi için uygun zaman : Okul döneminde ihmal edilen diş check-up tedavilerinin uygulanması için tatil dönemi en uygun zamanlardan biridir. Gerekli tedavilerin yapılması ve koruyucu önlemlerin alınması ile gelecekte önemli diş problemlerinin önüne geçilebilir.

Tatilin tadını çıkarırken çocuklarınızın sağlığına dikkat etmek için bu ipuçlarını uygulamanız, onların keyifli ve sağlıklı bir yaz geçirmelerini sağlayacaktır. Unutmayın, ebeveynler olarak sağlıklı alışkanlıklar kazanmak, çocukların geleceğini olumlu yönde etkileyecektir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu